İletişim Hattı +90 324 714 10 38

TESCİLLİ SİLİFKE ÇİLEĞİ 15'TEN FAZLA ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

  • 07.05.2021
  • sitso
Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, çilek hasadı yapılan tarlada çalışan işçileri ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Silifke çileğine yurt içi ve yurt dışından talebin arttığını belirtti.

İlçemizde, açıkta hasadına devam edilen çilek, ihracatta üreticisinin yüzünü güldürüyor.
Türkiye’nin en önemli meyve üretim merkezlerinden olan Silifke'de , açık alanda çilek hasadı devam ediyor. 2019 yılında aldığı coğrafi işaret tescil belgesiyle markalaşan Silifke çileği, ihracatta taleplere yetişemiyor. Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, “Silifke çileği coğrafi tescil işaretini aldıktan sonra yurt içi ve yurt dışından daha çok talep almaya başladı. Şu anda 15-20 ülkeye ihracat yapıyoruz ve ihracatta taleplere yetişemiyoruz. Genelde Rusya, Kazakistan, Romanya, Ukrayna, Polonya gibi ülkelere ve Arap yarımadasına kargo uçağı ile ihracat yapıyoruz. Bu yıl üretici anlamında verimli bir yıl. Rekoltemiz bu yıl biraz düşük ama ihracat anlamında memnunuz. Üreticinin iyi para kazandığı bir yıl. Silifke çileği üreticisi, ülke istihdamına ve ekonomisine, Ticaret Odası’na da büyük katkı sağladı. Yurt içinde pazarların kapanması bize ürünlerin yüzde 60’ının pazarlar aracılığı ile tüketiciye ulaştığını öğretti. İhracat sayesinde bu sene Silifke çiftçisinin yüzü gülüyor” dedi.
  • TESCİLLİ SİLİFKE ÇİLEĞİ 15'TEN FAZLA ÜLKEYE İHRAÇ EDİLİYOR

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç