Silifke online hotel booking - Booked.net
+14°C

FIRINCILAR DİKKAT !

  • 07.02.2013

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Yıldırım Baydar, yayınlanan tebliğ doğrultusunda fırıncılar ve ilgili personellere hijyen eğitiminin zorunlu hale geldiğini, bu kapsamda Silifke’de 12 Şubat 2013 Salı Günü Saat 13:30’da yapılacak Sertifika Eğitimlerine katılmaları için işletmecilerin hassasiyet göstermelerinin önemli olduğunu vurguladı.

Baydar, yayınlanan tebliğ ile ekmek üreten gıda işletmecilerine ve ilgili personellere hijyen eğitimi zorunluluğu getirildiğini belirterek, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOBB ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında “Hijyen Eğitimi“ kursu düzenlenmesine ilişkin bir protokol imzalanmıştır. Bu Bağlamda, İlçemizde faaliyet gösteren fırıncıların herhangi bir cezaya maruz kalmamaları için Ekmek Üretiminde, dağıtımında ve satışında ve fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerindeki ekmek satışı yapan personellerini gerekli olan Hijyen Eğitimi almalarına yönelik, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde 12 Şubat 2013 Salı Günü Saat 13:30 da yapılacak Sertifika Eğitimlerine katılmaları için işletmecilerin hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

Hijyen Eğitimi alacak kişilerin Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Odasına müracaat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Yıldırım Baydar konuyla ilgili açıklamasında şunları kaydetti; “Bilindiği üzere 04.01.2012 tarihli 28163 sayılı Resmi Gazete’de Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği yayınlanmıştır. Söz konusu tebliğin EK-2 nin 10.Maddesinde“ Bu tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri sorumluluk alanlarıyla ilgili çalıştırdıkları personelin Gıda Hijyeni ile ilgili konularda olarak eğitilmelerini sağlarlar. Bu tebliğ kapsamında verilecek eğitimlerle ilgili Bakanlık, İlgili meslek federasyonu, kamu kurum ve kuruluşları ve üniversitelerle iş birliği yapar.“hükmüne yer verilmiştir.

Tebliğin uyum zorunluluğu başlıklı geçici 1.Maddesi gereğince, Tebliğ kapsamında faaliyet gösteren gıda işletmecileri EK-2 de yer alan genel kurallara, 01.07.2012 tarihine kadar uymak zorundadır. Bu hüküm gereğince, ekmek üreten gıda işletmecilerine; 01 Temmuz 2012 tarihi itibari ile eğitim almamış personelin sorumluluk altında çalıştırılması gıda kodeksine aykırılık oluşturulacaktır.

25.01.2012 tarihide Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile TOBB ve Türkiye Fırıncılar Federasyonu arasında “Hijyen Eğitimi“ kursu düzenlenmesine ilişkin bir protokol imzalanmıştır.

Bu Bağlamda, İlçemizde faaliyet gösteren fırıncıların herhangi bir cezaya maruz kalmamaları için Ekmek Üretiminde, dağıtımında ve satışında ve fırınların uzantısı olmayan ekmek satış yerlerindeki ekmek satışı yapan personellerini gerekli olan Hijyen Eğitimi almalarına yönelik, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Odası işbirliğinde 12 Şubat 2013 Salı Günü Saat 13:30 da yapılacak Sertifika Eğitimlerine katılmaları için işletmecilerin hassasiyet göstermeleri önem arz etmektedir.

Hijyen Eğitimi alacak kişilerin Silifke Ticaret ve Sanayi Odası ve Silifke Esnaf ve Sanatkarlar Odasına müracaat etmeleri gerekmektedir.”

 

FIRINCILAR DİKKAT !